Hoppa till innehåll
Sök

Lön: Vad ska VD göra?

En bra löneprocess ska stödja verksamheten och hjälpa till att styra företaget dit man vill. Men vem gör egentligen vad i löneprocessen? Vilket ansvar har chefen, HR, vd:n, medarbetaren och facket – och hur hänger allt ihop?

I en ny filmserie i fem delar förklarar Per Östlund, förhandlingschef och arbetsrättsexpert, hur rollerna samspelar när löner ska sättas. Serien riktar sig till alla som vill förstå löneprocessen bättre, oavsett om du är chef, arbetar inom HR eller själv är medarbetare.

I den tredje delen av filmserien beskriver Per VD:s roll i löneprocessen.

Ett positivt inslag i verksamheten

– VD är ytterst ansvarig för lön på företaget. VD:s uppgift är ju normalt att jaga kostnader och eftersom lön är den normalt största kostnaden i tjänsteföretag så är naturligt att man också jagar lön, men här gäller det ju faktiskt att också kunna se lön som en investering. Det vill säga att det är klokt att betala mer bara man får mer tillbaks.

VD:s uppgift är också att se till så att det blir en bra process kring lön i företaget. Det betyder ju inte bara att man ska hålla det här årshjulet lönesamtal i tid etc. utan framför allt att löneprocessen upplevs som ett positivt inslag i företagets verksamhet. Sen är det ju viktigt att VD också ett föredöme själv har bra lönedialog med sina underställda, säger Per.

Mer om löneprocessen

Är du medlem i Almega kan du logga in Arbetsgivarguiden och fördjupa dig i löneprocessen och vad som gäller. Arbetsgivarguiden finns öppen för dig dygnet runt, alla dagar i veckan.

Du har också tillgång till rådgivning av Sveriges bästa arbetsrättsexperter. Vill du komma i kontakt med någon som är specialist på ditt företags avtal? Då är bästa sättet att du vänder dig direkt till dina kontaktpersoner, som du också hittar i Arbetsgivarguiden.