
Tjänsteföretagen i fokus på Upphandlingsdagarna
Almegas seminarium på Upphandlingsdagarna kastade ljus över offentlig upphandling ur tjänsteföretagens perspektiv. ”Många tjänsteföretag upplever betydande och växande utmaningar, inte minst i form av stort prisfokus” säger Ulrica Dyrke, jurist och näringspolitisk expert i frågor om konkurrens och offentlig upphandling på Almega.
På konferensen Upphandlingsdagarna 2025 på Kistamässan arrangerade Almega ett uppskattat seminarium.
Almegas upphandlingsexpert Ulrica Dyrke presenterade Almegas rapport ”Offentlig upphandling – ur tjänsteföretagens perspektiv” och modererade sedan ett panelsamtal med Joakim Ollén, vd Kunskapsporten AB, Emma Dehmer Unevik, ägare av Stockholms Städsystem AB och Pontus Lindström, näringspolitisk chef på Säkerhetsföretagen.
Rapporten beskriver bland annat de viktigaste orsakerna till att tjänsteföretag inte deltar i offentlig upphandling, trots att offentlig sektor är en naturlig kund inom deras bransch. Dessa orsaker är ett för stort fokus på lägsta pris, för tidskrävande formalia och för många och irrelevanta krav. Rapportens innehåll låg till grund för ett intressant samtal utifrån olika branschers förutsättningar.
Seminariet hade rubriken ”Tjänsteföretagen och offentlig upphandling – går det åt rätt håll?” – en fråga med ett dystert svar, enligt Ulrica Dyrke.
– Svaret på frågan i seminarierubriken måste dessvärre anses vara ett övergripande nej, även om det finns enskilda initiativ som utgör positiva inslag. Men överlag är det många tjänsteföretag som upplever betydande och växande utmaningar, inte minst i form av stort prisfokus. Man upplever att detta blir på bekostnad av kvalitet och seriositet i leveransen. Brister i uppföljningen av ställda krav under kontraktstiden spelar tydligt in i detta, säger Ulrica Dyrke.
För att uppnå affärsmässiga och sunda offentliga affärer finns tre viktiga steg som behöver tas.
– Det handlar om mer dialog för ökad branschinsikt och bättre kravställande, genomtänkta val av tilldelningsgrund samt en aktiv uppföljning av upphandlade kontrakt, säger Ulrica Dyrke och konstaterar att Almega med förbund gärna bidrar i arbetet för att utveckla de offentliga affärerna.
På vår samlingssida på temat hittar du Almegas rapporter om offentlig upphandling samt vägledningar framtagna av förbund/branscher i syfte att stötta upphandlande organisationer vid upphandling av specifika typer av tjänster.