Hoppa till innehåll
Sök

Nytt Fryshusavtal med Handelsanställdas förbund för tiden 1 april 2023 – 31 mars 2025

Den 11 maj 2023 träffade Almega Tjänsteföretagen ett nytt avtal för Fryshus med Handelsanställdas förbund, om löner och allmänna anställningsvillkor för tiden 1 april 2023 – 31 mars 2025.

Överenskommelsen i sin helhet med bilaga (inloggning krävs)

Avtalet innehåller bland annat följande:

  • Avtalsperiod 24 månader med ett totalt avtalsvärde på 7,4 procent.
  • Lönerna höjs med det första avtalsåret med 1 110 kronor per månad och det anda avtalsåret med 985 kr.
  • Minimilönerna höjs första avtalsåret med 1 225 kr och andra avtalsåret med 985 kr.
  • Avtalet ändas så minimilön numera måste uppfyllas efter att både den generella och individuella fördelningen skett.

Löner första avtalsåret 1 april 2023 – 31 mars 2024

A Generell löneökning

Per den 1 april 2023 höjs utgående löner för anställda som fyllt 18 år, med 555 kr per månad (3,19 kronor per timme).

B Löneutrymme för individuell fördelning (pott)

Utöver den generella höjningen enligt ovan A ska för arbetstagare som fyllt 18 år ett löneutrymme om i genomsnitt 555 kr per månad (3,19 kronor per timme) läggas ut från och med den 1 april 2023.

I de fall de lokala parterna efter förhandlingar inte kan träffa en överenskommelse om beräkning respektive fördelning har lokal part rätt att föra frågan till central förhandling. Om inte heller de centrala parterna kan enas ska potten fördelas generellt det vill säga läggas ut lika för alla med 555 kr per månad (3,19 kronor per timme).

Part som önskar förhandla om fördelning ska senast den 2 juni 2023 begära förhandling hos den andra parten. Om sådan förhandling inte begärs ska potten läggas ut generellt. Begäran om central förhandling ska vara motparten tillhanda senast den 25 augusti 2023.

Lokal lönebildning

Lokala parter kan komma överens om att disponera det sammanlagda utrymmet för utgående löner och individuell fördelning som en lokal lönebildning. Lönenivåerna får dock inte understiga lönen i minimilönetabellen. De centrala parterna är positivt inställda till att de lokala parterna arbetar med lönebildning. Lokala parterna ges därför möjligheter att arbeta med lokal lönebildningsmodell som ett alternativ till den modell som fastställts i detta avtal.

C Minimilöner

Från och med den 1 april 2023 höjs avtalets minimilöner med 1 225 kr per månad (7,04 kronor per timme).

För tiden 2023-04-01 – 2024-03-31 gäller följande minimilönetabell:

FryshusarbeteKr/hKr/mån
158,8927 646
Fryshusmaskinister
Begynnelselön28 166
Efter tre månader28 278
Efter två år28 391

Övrigt

Anställningstidstillägg
Arbetstagare som efter fyllda 18 år varit anställd i företaget i fem år erhåller anställningstillägg med 85 öre per timme. Tillägget utbetalas från och med den första i månaden då femårsgränsen uppnås.

Skift- och beredskapstillägg för fryshusmaskinister

Tvåskiftstillägg2 239 kr
Treskiftstillägg4 626 kr
Beredskapstillägg2 353 kr

Lokala lönetillägg
De lokalt överenskomna lönetilläggen höjs med 4,1 %.

Semesterlönegaranti
För heltidsanställd arbetstagare med minst tre månaders sammanhängande anställningstid ska semesterlönen per betald semesterdag under semesteråret 1 april 2023 – 31 mars 2024 vara lägst för;

Arbetstagare som fyllt 18 år1 382 kr
Arbetstagare som fyllt 21 år1 639 kr

Måltidsersättning
Måltidsersättning enligt § 8 Mom 1 höjs från den 1 april 2023 till 120 kronor.

Löner andra avtalsåret 1 april 2024 – 31 mars 2025

A Generell löneökning

Per den 1 april 2024 höjs utgående löner för anställda som fyllt 18 år, med 492 kr per månad (2,83 kronor per timme).

B Löneutrymme för individuell fördelning (pott)

Utöver den generella höjningen enligt ovan A ska för arbetstagare som fyllt 18 år ett löneutrymme om i genomsnitt 493 kr per månad (2,83 kronor per timme) läggas ut från och med den 1 april 2024.

I de fall de lokala parterna efter förhandlingar inte kan träffa en överenskommelse om beräkning respektive fördelning har lokal part rätt att föra frågan till central förhandling. Om inte heller de centrala parterna kan enas ska potten fördelas generellt det vill säga läggas ut lika för alla med 493 kr per månad (2,93 kronor per timme).

Part som önskar förhandla om fördelning ska senast den 9 februari 2024 begära förhandling hos den andra parten. Om sådan förhandling inte begärs ska potten läggas ut generellt. Begäran om central förhandling ska vara motparten tillhanda senast den 12 april 2024.

Lokal lönebildning

Lokala parter kan komma överens om att disponera det sammanlagda utrymmet för utgående löner och individuell fördelning som en lokal lönebildning. Lönenivåerna får dock inte understiga lönen i minimilönetabellen.

De centrala parterna är positivt inställda till att de lokala parterna arbetar med lönebildning. Lokala parterna ges därför möjligheter att arbeta med lokal lönebildningsmodell som ett alternativ till den modell som fastställts i detta avtal.

C Minimilöner

Från och med den 1 april 2024 höjs avtalets minimilöner med 985 kr per månad (5,66 kronor per timme).

För tiden 2024-04-01 – 2025-03-31 gäller följande minimilönetabell:

FryshusarbeteKr/hKr/mån
164,5528 631
Fryshusmaskinister
Begynnelselön29 151
Efter tre månader29 263
Efter två år29 376

Övrigt

Anställningstidstillägg
Arbetstagare som efter fyllda 18 år varit anställd i företaget i fem år erhåller anställningstillägg med 88 öre per timme. Tillägget utbetalas från och med den första i månaden då femårsgränsen uppnås.

Tvåskiftstillägg2 313 kr
Treskiftstillägg4 779 kr
Beredskapstillägg2 430 kr

Lokala lönetillägg
De lokalt överenskomna lönetilläggen höjs med 3,3 %.

Semesterlönegaranti
För heltidsanställd arbetstagare med minst tre månaders sammanhängande anställningstid ska semesterlönen per betald semesterdag under semesteråret 1 april 2024 – 31 mars 2025 vara lägst för;

Arbetstagare som fyllt 18 år1 428 kr
Arbetstagare som fyllt 21 år1 693 kr

Avtalstryck

Kollektivavtalet kommer inte att tryckas i fysisk form. I arbetsgivarguiden kommer det uppdaterade kollektivavtalet att finnas i PDF-format. (Inloggning krävs.)

Har du frågor som rör avtalet är du alltid välkommen att kontakta oss.