Debatt: AI-utvecklingen kräver riktade insatser för fler vägar in i arbetslivet
Nya forskningsresultat visar att AI har en tydlig effekt på ungas sysselsättning. Med riktade insatser kan utvecklingen vändas till något positivt. Det skriver forskare tillsammans med Arbetsmarknadens AI-råd, där Almega ingår, på DN Debatt.
Ann Öberg, vd på Almega, skriver under debattartikeln tillsammans med fler representanter för Arbetsmarknadens AI-råd samt forskare. I artikeln konstaterar de att AI i dagsläget inte i första hand verkar påverka antalet jobb, utan vem som får jobben.
”Artificiell intelligens ser ut att ha negativa effekter på sysselsättningen för unga men positiva eller obefintliga effekter på sysselsättningen för äldre”
Man efterfrågar också insatser.
”Med utgångspunkt i den studie som presenteras nu ser vi ett stort behov av konkreta och riktade insatser. För att fler ska få möjlighet att ta steget ut i yrkeslivet är det avgörande att vi AI-rustar dem. Förmågan att använda AI behöver därför utvecklas genom hela utbildningssystemet, från grundskola och gymnasium till universitet och vidareutbildning i arbetslivet”
Läs hela debattartikeln på DN debatt: