Succé för Almega FutureTech
Våren är en hektisk tid, speciellt under ett avtalsår. För Almegas vd, Ann Öberg, är kalendern fullbokad. En av punkterna kan hon dock boka av, lanseringen av Almega FutureTech, ett evenemang som tydligen gett mersmak. Eller som deltagare uttryckte sig: ”Wow, vilken stjärna, tack för det här!” och ”Otroligt intressant”.
– Vad händer inte? Årsmötena och stämmorna avlöser varandra, Almega har fått en ny ordförande, och vi har precis gett våra inspel till regeringens höstbudget. Och samtidigt pågår avtalsrörelsen för fullt. Almega är på väg mot halvtid i årets förhandlingar med ett 50-tal av 125 avtal klara. Vilka de är återfinns på vår avtalswebb. Som vd är jag enormt imponerad och stolt, givetvis över alla medarbetare, var för sig, men även över hur väl organisationen fungerar som helhet.
– Seminariet lockade storpublik, både fysiskt och digitalt. Huvudtalare var professor Richard Baldwin, verksam vid IMD i Lausanne, som på ett pedagogisk och uppskattat sätt förklarade hur tjänsteexporten driver tillväxten och varför det är inom tjänstesektorn som jobben skapas. Vad gäller AI är Baldwin inte orolig för att den kommer öka den ekonomiska ojämlikheten, utan snarare leda till ökad produktivitet och kvalitet i tjänstesektorn där AI kommer lyfta alla medarbetare ordentligt.
– Vi har stora planer på gång, mer kan jag inte säga just nu. Vad jag kan säga är dock att Almega FutureTechs ordförande, Mårten Blix, numera är fast anställd på Almega vilket känns mycket bra. Mårten Blix är doktor i nationalekonomi och har forskat kring digitalisering, strukturomvandling och skatter. Dessutom har han stor kunskap i frågor kring vinster i välfärden och digital sjukvård. Summa summarum, hans profil är som skräddarsydd för Almega och förbunden.