
Medlare utsedda i varslad konflikt på Serviceentreprenad
Fackförbunden Fastighetsanställdas förbund och SEKO varslade i går om konflikt på avtalet Serviceentreprenad. ”Beklagligt att Fastighets och Seko inte ville fortsätta förhandla. Nu hoppas vi att medlarna kan bidra till att den varslade strejken inte bryter ut.” Det säger Serviceföretagens chef Martin Stenmo.
– Vi har erbjudit våra fackliga motparter samma lösningar som alla andra har på den svenska arbetsmarknaden, men de har valt att gå konfliktvägen i stället. Det har varit ett utmanande förhandlingsklimat och vi står tyvärr långt ifrån varandra. Vi hade gärna fortsatt förhandlingarna med mål att komma överens om ett nytt avtal inom de ramar som arbetsmarknadens parter bestämt tillsammans, det så kallade märket.
Kollektivavtalet löpte ut den 31 maj och varslet kom den 3 juni. Medlingsinstitutet har nu utsett de tre medlarna Robert Schön, Gerald Lindberg och Lenita Granlund. Robert Schön var tidigare vice vd i Industriarbetsgivarna, Gerald Lindberg var tidigare andre ordförande i Livsmedelsarbetareförbundet och Lenita Granlund var tidigare avtalssekreterare i Kommunal.
– Vi ser positivt på att förhandlingarna nu tas över av tre erfarna medlare och vi hoppas och tror att de kommer att kunna bidra till ett nytt kollektivavtal innan Fastighets och SEKOs oansvariga varsel träder i kraft.
Varslet berör sju medlemsföretag inom Almega Serviceföretagen som alla utför städtjänster på ett antal företag brett inom svenskt näringsliv. Om parterna inte kommer överens bryter strejken ut den 16 juni.
– Jag hoppas att våra fackliga motparter nu tar sitt ansvar och accepterar samma typ av lösningar som parterna är överens om och som alla andra har på den svenska arbetsmarknaden, avslutar Martin Stenmo.