Sök
 
Anpassa textstorlek: A A A
Användarnamn:
Lösenord:
Kom ihåg

2/11/2012 | v. 6
 

Hallå där Ulf Lindberg!

2009-06-18
...Almegas näringspolitiske chef. Det ryktas att Almega medverkat till en viktig komponent i det nya förslaget om kvalitetsindikatorer på högskolor och universitet?

- Ja, det stämmer. Tillsammans med, Civilekonomerna, Jusek och Sveriges Ingenjörer har Almega initierat ett avnämarperspektiv i förslaget. Kvalitetsindikatorerna ska alltså handla om till hur stor nytta en utbildning kommer att ha för studenten och arbetsmarknaden.

Hur har ni gått till väga?

- Jag och Björn Axelsson, näringspolitisk expert på Almega, har träffat Anders Flodström, som är chef för Högskoleverket och Sveriges universitetskansler. Han har blivit så intresserad av vårt uppslag att han tagit initiativ till en hearing efter sommaren som ska handla om just avnämarperspektivet, och deltagarna kommer att vara politiker och hela högskoleverket. Dessutom kommer Anders Flodström till Almedalen för att diskutera frågan, bland annat i seminarium och rundabordssamtal med arbetsgivare, akademikerfack och politiker.

Frågan om avnämarperspektivet har alltså varit efterlängtat?

- Absolut. Och visst har vi åstadkommit en del, men vi kommer att fortsätta att påverka i frågan. Det är bra att man inför kvalitetsindikatorer, men vi vill att de ska användas för att styra resurserna som går till högskolor och universitet.

Fotnot: Högskoleverket lämnar förslaget till regeringen 15 september, och ett beslut väntas komma före årsskiftet.

 

Tillbaka

Uppdaterad   2009-07-08

Sturegatan 11, Box 555 45, 102 04 Stockholm | Tel: 08-762 69 00 | Fax: 08-762 69 48 | E-post  |  Om webbplatsen  |  In English  |  RSS